Okonek: Szuflada osobowości – cykl spotkań z pasją

Okonek: Szuflada osobowości – cykl spotkań z pasją 22 października 2018

W ramach realizowanego przez MGOPS w Okonku projektu PRZEMOC BOLI – PASJA WYZWOLI” Program Osłonowy MRPiPS „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2018 (Priorytet IV) w miesiącu październiku i listopadzie w ramach działania drugiego „Szuflada osobowości” – cykl spotkań z pasją organizowane są zajęcia w formie spotkań z ciekawymi ludźmi obdarzonymi pasją, w formie prelekcji, pokazów, zajęć dla dzieci i młodzieży. Spotkania te umożliwią dzieciom poznanie rzeczywistości w atrakcyjny oraz twórczy sposób. Ponadto ukazują dzieciom jak szeroki jest wachlarz aktywności, oraz że warto jest rozwijać swoje zainteresowania, pasje, co daje szansę na budowanie poczucia własnej wartości i ucieczkę od kompleksów dotykających młodych ludzi w związku z nie dostrzeganiem perspektyw.

W ramach działania organizowane są zajęcia prowadzone przez:
1/ strażaków–ratowników
 Ochotniczej Straży Pożarnej (dzieci poznają pracę strażaka–ratownika, zasady postępowania w wypadku zagrożenia, zapoznają się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dowiadują się o zasadach wstępowania w szeregi oraz realizowania się w roli strażaka-druha OSP);
2/ instruktora muzycznego Okoneckiego Centrum Kultury (dzieci poznają instrumenty muzyczne oraz nowoczesne metody i techniki tworzenia muzyki, mają możliwość gry na „bum-bum-rurkach” oraz stworzenia własnego utworu, dowiadują się jakie możliwości daje odkrywanie i rozwój talentów muzycznych oraz poznają możliwości jakie daje współczesna technika w rozwoju zainteresowań muzycznych);
3/ instruktora kultury Okoneckiego Centrum Kultury (organizowane jest „kino objazdowe” dzięki czemu dzieci mogą w świetlicy w swojej miejscowości uczestniczyć w seansie filmowym, poczuć namiastkę atmosfery prawdziwego kina, dzieci poznają co to jest casting, kto pracuje przy produkcji filmu, jak należy pokierować swoją edukacją by w przyszłości pracować przy tworzeniu sztuki filmowej);
4/ trener zajęć ruchowych (organizowane są zajęcia p.n. „Głód ruchu” w ramach których dzieci poznają rodzaje i elementy tańca indywidualnego i zespołowego, sposoby aktywności ruchowej np. jogging, pilates, aerobik, nordic-walking, otrzymują wskazówki praktyczne do podejmowania własnej aktywności fizycznej i rozwoju w tym zakresie, a także dowiadują się o możliwościach rozwijania predyspozycji fizycznych i korzyści z nich płynących).

Zajęcia prowadzone są w 10 Środowiskowych Grupach Wsparcia z miejscowości: Okonek (Grupa I i II), Brokęcino, Lotyń, Węgorzewo, Łomczewo, Lędyczek, Borucino, Pniewo i Ciosaniec. W zajęciach uczestniczy blisko 150 dzieci.

Informacja i foto za: MGOPS OKONEK