Trzecia fala… przemocy domowej. Pomoc (nie tylko) w Gostyniu

Trzecia fala… przemocy domowej. Pomoc (nie tylko) w Gostyniu 23 marca 2021

Ponad milion kobiet w Polsce każdego roku jest bitych i poniżanych przez własnego partnera. A tylko 90 tysięcy ma odwagę zgłosić ten fakt na policję. Z najnowszych danych udostępnionych przez Centrum Praw Kobiet wynika, że w Polsce ponad 500 kobiet rocznie umiera z powodu skutków przemocy domowej. Dla porównania w Niemczech takie dramatyczne zdarzenia dotykają ok. 150 kobiet. Morderstw, będących skutkiem przemocy domowej, jest co roku coraz więcej. Katowane i zabijane są też dzieci, również najmłodsze.

Zamknięcie nas w domach wciąż powoduje, że wszystko, co się w nich dzieje, nabrzmiewa jeszcze bardziej – mówi Renata Durda, kierowniczka „Niebieskiej Linii” IPZ. Katowane i zabijane są też dzieci, również te malutkie. Krzywdzone osoby cierpią latami, często w milczeniu – boją się, że jeśli komuś powiedzą i dowie się o tym ich kat, będą kolejnymi ofiarami z nagłówków w gazetach. Wymierzona ewentualnie przez sąd spóźniona sprawiedliwość nie wróci im życia.

W pandemicznym 2020 r. piekło przemocy domowej jeszcze poszerzyło zasięg – pandemia więzi ludzi w domach z przemocowymi partnerami, rodzicami, dziećmi, innymi członkami rodziny. Wiadomo też, że od wiosny policjanci muszą się zajmować kontrolowaniem obywateli na kwarantannie i mnóstwem innych zadań związanych z covidem – do interwencji domowych jeżdżą więc rzadziej.

Agresja wynika również z tego, że przez pandemię ludzie musieli odłożyć różne rzeczy, np. wyjazdy w celach wypoczynkowych czy zawodowych. Do tego dochodzi przedłużająca się obecność dzieci w domu i troska o to, jak wygląda jakość ich nauczania, konieczność dopilnowania tego procesu i pogodzenia go z obowiązkami zawodowymi. Często wysoki poziom frustracji jest odreagowywany agresją – wyjaśnia jedna ze specjalistek pracujących ze zjawiskiem przemocy w rodzinie z PCPR w Gostyniu.

Interwent z Punktu wsparcia dla osób doznających przemocy Stowarzyszenia „DZIECKO dodaje: – Sytuację osób krzywdzonych pogarsza fakt, że gdy proponujemy jakieś sposoby rozwiązania problemów, odpowiadają: „Tu i tu już byłam i dzwoniłam, ale nic nie można załatwić, bo jest pandemia”. Tak jest np. w sądach, ludzie się skarżą, że już wiele miesięcy temu myślały, że zaraz zapadnie wyrok w kluczowych dla nich sprawach. Jednak przez to, że te w ogóle nie były procedowane, wciąż nie mogą liczyć na poprawę swojej sytuacji.

Ostatnie miesiące pokazały wyraźnie, jak duże znaczenie ma dostęp do systemu wsparcia, aby zagrożone przemocą domową kobiety i dzieci także w koronakryzysie mogły szybko i bez przeszkód biurokratycznych uzyskać pewną ochronę oraz skuteczną pomoc. W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić pod numer: 997 lub 112 – czynne są całą dobę.

Ważne telefony całodobowe:

618 141 717 – poznański telefon NIEBIESKA LINIA

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie NIEBIESKA LINIA

600 070 717 – telefon zaufania dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie Fundacji Centrum Praw Kobiet

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu udziela bezpłatnie pomocy i wsparcia specjalistycznego osobom doznającym przemocy w rodzinie. Specjalnie dla takich osób i rodzin prowadzony jest przy PCPR w Gostyniu (ul. Wrocławska 8/202, tel. 65 572 75 28, pcpr@gostyn.pl). Ośrodek jest czynny w każdą środę od godziny 15.00 do 18.00 oraz w dni robocze w godzinach pracy PCPR. Wsparcia i porad udzielają oraz interwencje podejmują: psycholog, specjaliści pracy socjalnej, specjalista pomocy psychologicznej, pedagog rodzinny, terapeuci, mediator i prawnik. Aby uniknąć sytuacji oczekiwania na przyjęcie konieczne jest wcześniejsze umówienie się telefoniczne (65 572 75 28). Można też skorzystać z porady i wsparcia telefonicznie.

Potrzebujący pomocy mogą też skorzystać z Telefonu Zaufania (65 572 77 99) przy PCPR w Gostyniu. W ramach tej usługi dostępnej w godzinach pracy PCPR oraz dodatkowo w środy od 15.00 do 18.00 dzięki dyżurom wolontariuszy – można uzyskać anonimowo pomoc psychologiczną, otrzymać informacje o sposobie rozwiązywania problemów. Dyżurujący przy telefonie specjaliści towarzyszą ludziom zmagającym się w samotności z przerastającymi ich problemami oraz podejmują interwencje w sprawach kryzysowych.

Jeśli nie radzisz sobie z problemami – skorzystaj z pomocy.

 

Autor: Mirosław Sobkowiak

Skontaktuj się ze specjalistą ds. przeciwdziałania przemocy!
Telefon 61 22 11 112