Ustawa antyprzemocowa przyjęta przez Sejm RP

Ustawa antyprzemocowa przyjęta przez Sejm RP 3 maja 2020

W ostatnim dniu kwietnia 2020 Sejm RP przyjął nowe przepisy, dzięki którym osoby, które stosują przemoc w rodzinie będzie można natychmiast izolować od osób krzywdzonych. Dzięki nowej regulacji zawartej w Ustawie z dnia 30 kwietnia 2020 o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zwanej popularnie ustawą antyprzemocową lub ustawą o natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy, osoby doświadczające przemocy domowej będą mogły liczyć na szybką i skuteczną pomoc. To sprawca przemocy fizycznej zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników zostanie zobowiązany do natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Dostanie też zakaz zbliżania się do krzywdzonych osób. Te sankcje nałoży patrol przeprowadzający interwencję.

To bardzo ważna regulacja, na którą czekaliśmy wiele lat – powiedziała portalowi www.przemoc.edu.pl Hanna Węgrzynowicz – specjalistka i superwizorka w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, terapeutka od wielu lat pracująca z osobami doświadczającymi przemocy, autorka programów terapeutycznych. – Ustawa daje bardzo cenne narzędzie w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Trzeba tylko z tego narzędzia umiejętnie korzystać. Tym samym niezbędne jest przygotowanie funkcjonariuszy Policji i Żandarmerii Wojskowej do właściwego jej stosowania. Trzeba podkreślić, że Żandarmeria Wojskowa na mocy tej ustawy dołącza do służb tworzących system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. A tym samym trzeba zadbać o to aby funkcjonariusze tej formacji posiadali niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające im na mądre i efektywne wspieranie osób doznających przemocy ze strony osób najbliższych i stosowanie przepisów, które wprowadza ustawa – dodała terapeutka Hanna Węgrzynowicz.

Nowa regulacja przewiduje, że uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w sprawach związanych z przemoc domową otrzyma Policja i Żandarmerii Wojskowej. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie obowiązywać przez 14 dni, a na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. Nakaz ten ma być egzekwowany bez względu na ewentualne trudności osoby stosującej przemoc w znalezieniu nowego lokum. Policjant będzie wskazywał jej placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla osób bezdomnych. Wobec osoby stosującej przemoc policjant będzie mógł również wydać zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policja będzie też zobowiązana do regularnego sprawdzania czy zobowiązana osoba stosuje się do tych sankcji. Jeżeli złamie zakaz, policja będzie mogła zastosować środki przymusu, aby wyegzekwować nałożone zobowiązanie. Te same zasady dotyczą egzekwowania nakazu opuszczenia mieszkania. Z kolei sąd będzie mieć trzy dni na rozpoznanie wniosku osoby doświadczającej przemocy, która będzie zwolniona z ponoszenia kosztów sądowych. Osoby doświadczające przemocy będą miały zagwarantowany dostęp do nieodpłatnej pomocy psychologicznej lub wsparcia specjalistycznego.

Rozwiązania takie od lat funkcjonują już w innych krajach, stanowiąc skuteczne narzędzie przeciwdziałania przemocy domowej. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 433 posłów. Projektu nie poparli wszyscy posłowie Konfederacji (6 było przeciw, 5 wstrzymało się) i 1 poseł Prawa i Sprawiedliwości, który wstrzymał się od głosu. Niepokój może budzić jedynie dość odległy – bo sześciomiesięczny – okres vacatio legis, co powoduje, że wspomniane zmiany będą mogły wejść w życie, w przypadku zaakceptowaniu ich przez Senat i Prezydenta RP, dopiero w 2021 roku.

Tekst uchwalonej ustawy dostępny jest TUTAJ (link do strony www.orka.sejm.gov.pl)  lub TUTAJ (wersja pdf do pobrania/wydruku).

 

TP

Skontaktuj się ze specjalistą ds. przeciwdziałania przemocy!
Telefon 61 22 11 112